Pies w senniku – co oznacza sen o psie
Pies w senniku pojawia się bardzo często, nie tylko u opiekunów tych czworonogów.
Pies w senniku ma różnorodną symbolikę, związana z wiernością, lojalnością, bezgraniczną miłością, ochroną, poczuciem stabilności, zdolnością przetrwania i intuicją. Jednak interpretacja psa w senniku zależy od kontekstu, szczegółów snu i kultury, a także doświadczeń jednostki. Psy mogą także odzwierciedlać relacje z bliskimi osobami oraz poczucie bezpieczeństwa.
W przypadku negatywnego kontekstu, sen o agresywnym lub goniącym psie może sygnalizować konflikty, zdrady i przeszkody. Zaniedbany lub smutny pies we śnie może wskazywać na zaniedbanie i niedocenianie lojalności. Warto zauważyć, że dla osób doświadczających traumy, takiej jak pogryzienie, pies w senniku może wywoływać zupełnie inne skojarzenia.
W senniku można znaleźć wiele znaczeń pojawiającego się tam psa.
Psychologowie, tacy jak Carl Jung i Sigmund Freud, twierdzili, że sny są oknem do podświadomości, odzwierciedlając nasze doświadczenia. Dlatego kontekst, w jakim pojawia się pies we śnie, ma kluczowe znaczenie.
Sen jest czynnościowym stanem ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiającym się i przemijającym w rytmie dobowym. Charakteryzuje się względnym bezruchem oraz zniesieniem świadomego kontaktu z otoczeniem. Zakłada się, że sen spełnia następujące funkcje:
- służy odnowie biologicznej organizmu
- pomaga oszczędzać energię
- stymuluje neurony
- usprawnia procesy pamięciowe oraz zdolność do konstruktywnego myślenia i koncentracji uwagi
- chroni przed wpływami środowiska zewnętrznego.
Fizjologia snów
Wbrew powszechnemu przekonaniu sen nie jest jednolitym okresem utraty przytomności, w którym mózg się wyłącza lub wycisza i wypoczywa. Podczas snu dochodzi co prawda do zaprzestania aktywności ruchowej, utraty świadomego kontaktu z otoczeniem i zmniejszonej reaktywności na bodźce zewnętrzne, jednak aktywność układu nerwowego zostaje zachowana i podlega stałym cyklicznym zmianom.
Badania opublikowane na łamach czasopisma Current Biology sugerują, iż podczas snu mózg potrafi przetwarzać informacje i rozwiązywać problemy. Uczestnicy eksperymentu umieszczeni w zaciemnionym pomieszczeniu mieli za zadanie klasyfikować usłyszane w szybkim tempie słowa. Ich zadaniem było przyporządkować je do odpowiedniej kategorii (zwierzęta lub przedmioty oraz słowa prawdziwe i zmyślone) poprzez naciskanie odpowiedniego przycisku. Kiedy uczestnicy zasnęli, nadal wprowadzano nowe słowa. Okazało się, że ich mózg kontynuował zadanie.
Po dobrze przespanej nocy lepsza jest także zdolność koncentracji uwagi. Analogicznie, brak snu wpływa negatywnie na umiejętność skupiania uwagi, o czym powinny wiedzieć zwłaszcza osoby prowadzące pojazdy mechaniczne oraz pracujące w trudnych i niebezpiecznych warunkach. Sen sprzyja kreatywnemu myśleniu, ponieważ mózg w stanie spoczynku stwarza zaskakujące połączenia, których nie tworzy w stanie dziennej świadomości. Według ustaleń naukowców, po przebudzeniu istnieje o 33% większe prawdopodobieństwo, że będziemy w stanie łączyć pozornie niepowiązane ze sobą pomysły, zwłaszcza jeśli wcześniej nad nimi pracowaliśmy.
Czy wierzyć w sny?
Deirdre Barrett, psycholog z Uniwersytetu Harvarda, na spotkaniu Stowarzyszenia Psychologów stwierdziła, że mimo iż w dawnych czasach rozwoju ludzkości sny (marzenia senne) mogły służyć umysłowi jedynie w zregenerowaniu się, to obecnie pełnią jeszcze inną funkcję – pomagają rozwiązywać problemy.
Marzenia senne od zawsze fascynowały, już w starożytnym Egipcie, kapłani na życzenie możnowładców, specjalizowali się w tłumaczeniu snów.
Wielu ludziom znana jest psychoanalityczna teoria rozumienia i tłumaczenia snów. Według tej koncepcji sny traktowane są jako przejaw podświadomych treści umysłu. Twórcą tego spojrzenia był Sigmund Freud (1856 – 1939). Freud w 1900 roku wydał swoje pierwsze dzieło „Objaśnianie marzeń sennych”, w którym na podstawie analizy snów swoich pacjentów zauważył, iż sny pochodzą z trzech źródeł:
- z dzieciństwa
- są pozostałościami z dnia (stanowią odbicie codziennych myśli, emocji)
- cielesnych – wywołuje je pozycja ciała, trudności trawienne, ból, gorączka i inne bodźce fizyczne.
Rodzaje snów według Freuda
Sny są formą zaspokojenia niespełnionych pragnień (myślenie życzeniowe), przeważnie seksualnych. Późniejsi badacze tematu potwierdzili, iż niektóre sny mogą stanowić odzwierciedlenie stanu ciała. Na przykład osoba spragniona może śnić, że pije wodę (kompensacja fizjologicznej potrzeby), a osoba, której zimno w nogi, doświadczy snu, w którym trzyma stopy w miednicy z zimną wodą. Z czasem jednak dostrzeżono również inne źródła i funkcje snów.
Uczeń Freuda, Carl Gustav Jung (1875 – 1961) zauważył, że w nieświadomości człowieka ukryte są nie tylko pożądania, pragnienia i lęki, ale także twórcze energie duchowe. Według tego szwajcarskiego psychiatry nieświadomość człowieka dzieli się na indywidualną i zbiorową.
Łącząc odkrycia Freuda i Junga oraz późniejszych badaczy tematu wyróżnimy następujące rodzaje snów:
- fizyczne,
- życzeniowe,
- lękowe,
- sny odzwierciedlające sytuację życiową śniącego,
- sny odzwierciedlające procesy zachodzące w psychice i ciele śniącego – zanim dana sytuacja w świecie jawy nastąpi,
- sny inicjalne.
Podział snów ze względu na rodzaj przekazu:
- symboliczne,
- dosłowne.
Podział snów ze względu na czas:
- odnoszące się do przeszłości
- odzwierciedlające obecną sytuację śniącego
- stanowiące zapowiedź przyszłego zdarzenia.
Podział zależny od tego, czy sen opisuje stan ducha, ciała, czy realne zdarzenie:
- sny dotyczące sfery psychiki
- odnoszące się do ciała (np. informujące o rozwijającej się w ciele chorobie)
- opisujące konkretną sytuację z życia codziennego lub mogącą zaistnieć w przyszłości.
A więc co mówi nam pies w senniku?
W senniku, gdzie psy uważane są za najlepszych przyjaciół człowieka, ich znaczenie może być zróżnicowane. Nie zawsze symbolizują one wierność, oddanie i przyjaźń. Pies, podobnie jak wilk, może również reprezentować agresję, okrucieństwo i dzikie, nieskrępowane instynkty.
Drugą część artykułu możesz przeczytać - tutaj
Bibliografia:
-
Ole Vedfelt, Wymiary snów – istota, funkcje i znaczenie marzeń sennych, Wydawnictwo Psychologii i Kultury ENETEIA, Warszawa 1998
-
Kazimierz Pajor, Psychologia archetypów Junga, Wydawnictwo Psychologii i Kultury ENETEIA, Warszawa 2004
-
Arnold Mindell, O istocie snów – psychologiczna i duchowa interpretacja snów, Wydawnictwo KOS, Katowice 2007
-
Ewa Sienkiewicz-Hippler, Psychologia i parapsychologia snów, Studio Astropsychologii, Białystok 2004
-
Carl Gustav Jung, Archetypy i nieświadomość zbiorowa, przeł. Robert Reszke, Wydawnictwo KR, Warszawa 2011
-
Andreas Baumgarten - Wielki Sennik, Wydawnictwo Marginesy 2022