Koloroterapia dla psów: łagodna i skuteczna metoda leczenia
Daniel | 21 października, 2024
W świecie holistycznej medycyny koloroterapia dla psów odgrywa ważną rolę jako delikatna, a zarazem głęboka metoda przywracania równowagi i witalności w ciele i umyśle.
Choć jej korzenie sięgają starożytnych cywilizacji, koloroterapia zyskała w ostatnich latach nowe uznanie naukowe za swoją skuteczność terapeutyczną, zwłaszcza w medycynie ludzkiej. Jednak czy wiesz, że ta wibrująca metoda może również rozciągnąć swoją uzdrawiającą moc na naszych ukochanych towarzyszy psów?
Wprowadzenie do weterynaryjnej terapii kolorami i sposobów jej stosowania u pacjentów oraz w warunkach klinicznych.
Terapia kolorami ma mocne dowody naukowe jako zastosowanie lecznicze dla ludzi. W Europie ceny urządzeń do terapii kolorami do celów medycznych sięgają 25 000 dolarów. Jednostki te wykorzystują czyste kryształy do wyświetlania prawdziwych częstotliwości kolorów na ciele lub w oczach. Tańsze jednostki wykorzystują światła LED lub kolorowe plastikowe okulary, które może nosić osoba fizyczna.
Opracowano szereg testów w celu określenia, jakich kolorów ludzie potrzebują. Jeden nazywa się testem fosfenowym. Jeśli przez około 30 sekund wpatrujesz się w dużą jednokolorową kropkę na białym tle, usuń ten kolor i wpatrz się w zwykłą kartkę białego papieru, na papierze powinna pojawić się kolorowa kropka. Powinien to być kolor uzupełniający ten, na który się patrzyłeś. Jeżeli w ciągu pięciu sekund na papierze nie pojawi się kropka, oznacza to, że do zabiegu potrzebny jest pierwszy kolor. Na przykład wpatruj się w czerwoną kropkę o średnicy 1 cala na białym papierze przez około 30 sekund, a następnie natychmiast usuń kolorowy papier i wpatruj się w białą kartkę papieru. W ciągu kilku sekund powinna pojawić się niebieska kropka o słabym kolorze. Jeśli nie, załóż tego dnia coś czerwonego.
Terapia kolorami ma również zastosowania weterynaryjne, chociaż wiele testów wizualnych i werbalnych stosowanych u ludzi, takich jak ten cytowany powyżej, nie ma zastosowania do zwierząt. Musimy zastosować inne sposoby wyboru koloru dla naszych pacjentów. Czasami zwierzę daje nam o tym znać, decydując się położyć na określonym kocu lub kanapie. Zmień koc lub przykryj kanapę, a możesz zauważyć, że zwierzę go unika, nawet jeśli jest bardzo podobny pod względem miękkości i tekstury do starej powierzchni. Kupiłem ładny, duży czerwony kocyk dla mojego psa, na którym mógł się położyć, ale on go nienawidził, nigdy na nim nie kładł się i podarł go, żeby zdjąć go z łóżka. W dalszej części tego artykułu podam dodatkowe szczegóły dotyczące określania, jakich kolorów należy używać u pacjentów i jak z nich korzystać.
Nauka koloroterapii
Koloroterapia, znana również jako chromoterapia, wykorzystuje unikalne wibracyjne energie określonych kolorów, aby wpływać na fizyczne, emocjonalne i psychiczne samopoczucie. Każdy kolor ma charakterystyczne długości fal i częstotliwości, które oddziałują z naszymi komórkami, narządami i czakrami, czyli centrami energetycznymi, które rządzą różnymi aspektami naszego bytu.
Jak zwierzęta reagują na kolor?
- Kolor i czopki
W książce Dukes Physiology of Domestic Animals zauważono, że pies ma dwa kolorowe czopki. Ludzie mają trzy kolory: czerwony, zielony i niebieski. Szacuje się jednak, że koty mają do czterech kolorowych czopków, więc wyobraź sobie, jak musi wyglądać świat z punktu widzenia kota. Aby zobaczyć częstotliwości kolorów, potrzebne są co najmniej dwa kolorowe stożki. Wielu różnych badaczy spekuluje, że psy widzą w spektrum kolorów niebiesko-zielonych. Jednak to, że nie widzimy koloru, nie oznacza, że na nas nie wpływa. Nie widzimy światła ultrafioletowego, ale jesteśmy opaleni lub oparzeni przez jego wpływ na naszą skórę. Nie widzimy podczerwieni, ale dzięki saunie na podczerwień czujemy jej odtruwające działanie. Ta sama zasada dotyczy zwierząt. - Dobre wibracje
Kolor ma wibrację, długość fali i częstotliwość. Może przenikać przez nasze ciała w taki sam sposób, jak częstotliwości z masztu telefonii komórkowej lub kuchenki mikrofalowej. Różne kolory mają różne długości fal – na przykład fiolet ma krótszą długość fali niż czerwony. Niektóre kolory wnikają głęboko w nasze ciało, inne mniej. Dlatego popularna jest terapia kolorami oczu. Rzucanie koloru w pole widzenia pozwala częstotliwości przeniknąć głęboko do układu limbicznego i wpłynąć na mózg.
Niemiecki naukowiec Fritz Albert Popp ustalił, że wszystkie komórki w organizmie komunikują się poprzez emisję fotonów światła. Wiemy, że każdy organizm żywy, jest zasadniczo istotą świetlistą i współczesna nauka, fotobiologia, obecnie to potwierdza. Jeśli chodzi o leczenie… implikacje są ogromne. Teraz wiemy na przykład, że światło może inicjować lub zatrzymywać reakcje kaskadowe w komórkach i że genetyczne uszkodzenia komórkowe można praktycznie naprawić w ciągu kilku godzin za pomocą słabych promieni światła. Wciąż jesteśmy na progu pełnego zrozumienia złożonej relacji między światłem a życiem, ale teraz możemy z całą stanowczością powiedzieć, że funkcja całego naszego metabolizmu zależy od światła.
Każdy kolor dostarcza wibracji i energii, która jest wyjątkowa i ma zastosowanie do różnych części ciała. Kolor służy również do modulowania czynników emocjonalnych związanych z różnymi częściami ciała.
Komunikacja chemiczna również zachodzi, ale jest zbyt powolna, aby uwzględnić wszystkie procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie jednocześnie. Komórki komunikują się i informują za pomocą światła. Tylko komórki nowotworowe nie emitują światła!
Terapeutyczne efekty różnych kolorów
- Niebieski: Pomaga w relaksacji, uspokaja lęk i ułatwia zasypianie.
- Zielony: Wzmacnia równowagę, zmniejsza stres i pobudza trawienie.
- Pomarańczowy: Podnosi poziom energii, pobudza kreatywność i produktywność.
- Czerwony: Pomaga w zwiększeniu fizycznej witalności, wytrzymałości i pobudzenia.
- Żółty: Wywołuje radość, optymizm i jasność umysłu.
Koloroterapia dla psów - praktyczne zastosowania
- W przypadku terapii kolorami u zwierząt praktyczne i ekonomiczne jest stosowanie kolorowych żeli dostępnych w sklepach z artykułami artystycznymi lub z aparatami fotograficznymi. Można je umieścić przed żarówką, aby wyświetlać kolory.
- Inne sposoby wykorzystania koloru to zakup kolorowego jedwabiu lub bawełny do noszenia jako bandany, lub kolorowych ceramicznych misek na jedzenie i wodę. Na przykład, jeśli kot ma zaparcia, używanie pomarańczowych misek do karmienia i wody może spowodować u niego biegunkę. Dzieje się tak, ponieważ kolor pomarańczowy jest powiązany z drugą czakrą, która zarządza jelitem grubym. W przypadku problemów z biegunką użycie koloru uzupełniającego w kolorze pomarańczowo-niebieskim może pomóc w kontrolowaniu luźnych stolców.
Określanie wyborów kolorystycznych dla Twojego psa
Obserwuj preferencje i zachowania swojego psa. Czy zwraca się ku pewnym kocom lub zabawkom, czy też wykazuje niechęć do określonych kolorów? Te subtelne wskazówki mogą pomóc Ci w wyborze koloroterapii.
Koloroterapia dla psów - praktyczne zastosowania
- Kolorowe posłanie: Przemień miejsce do wypoczynku Twojego psa kocami lub poduszkami z kojącymi odcieniami niebieskiego, lub zielonego, dla złagodzenia bólu lub żółtego i czerwonego, dla zwiększenia pewności siebie i odwagi
- Kolorowe miski na jedzenie i wodę: Podawaj posiłki i wodę z misek pomalowanych odpowiednim kolorem w zależności od potrzeb Twojego psa, na przykład niebieskiego do uspokajania lub pomarańczowego do pobudzenia apetytu.
- Kolorowe pokrowce na klatkę: Otul klatkę swojego psa kojącą powłoką w łagodnym kolorze, aby stworzyć spokojną przystań.
- Kolorowe światło: Dobór odpowiedniej kurtki czy bluzy
-
Kurtka dla psa, płaszcz przeciwdeszczowy – „Komiks”
Od: 240.00złOd: 158.00zł158.00zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką.
-
Kurtka dla psa, płaszcz przeciwdeszczowy – „Liście”
Od: 240.00zł
Żródła:
- Dr. Kneebone attended the Ontario Veterinary
- Dr Fritz Albert Popp - Quantica
- Email Cindy feelbettertherapies
- Marco Bischof: „BIOPHOTONEN, Das Licht in unseren Zellen“, Verlag Zweitausendeins